polityka, samorząd, gospodarka

W Brukseli o funduszach unijnych

3rd listopad 2014

 

Delegacja radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego na czele z Markiem Mazurem wzięła udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast „Open Days”, który po raz 12. odbył się w Brukseli. Impreza jest pełna warsztatów, wykładów i spotkań. Każdy liczący się region europejski prezentuje tu w tych dniach swoje największe sukcesy i promuje swoje atrakcje. Przekazywane są też najnowsze informacje o programach unijnych na rozwój regionów. Reprezentacja Województwa Łódzkiego zdobywała tu praktyczną wiedzę na temat nowego programowania unijnego na lata 2014 – 2020 oraz promowała województwo wśród innych regionów europejskich.

samorząd, gospodarka, zdrowie

W TVP o raporcie OECD

3rd listopad 2014

Marek Mazur – przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego wziął udział w debacie telewizyjnej z udziałem przedstawicieli partii politycznych w programie telewizyjnym „Łódzkie Forum”. Rozmowa dotyczyła ostatniego raportu OECD na temat warunków życia w poszczególnych regionach Polski.  

samorząd

Podziękowania i kwiaty od Uniejowa

3rd listopad 2014

 

Podczas konferencji "Korzyści płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Uniejowie" burmistrz Józef Kaczmarek podziękował radnym Sejmiku za wsparcie dynamicznego rozwoju Uniejowa. Podczas uroczystości Marek Mazur wspominał 2007 rok i swoją wizytę w Styrii, która zainspirowała Uniejów do inwestycji w źródła termalne. – Dzisiaj to urocze miasteczko nad Wartą jest prawdziwą perłą naszego regionu, stawianą za wzór w całym kraju – mówił przewodniczący Sejmiku. – Renesans Uniejowa to wielki sukces władz miasta oraz Samorządu Województwa Łódzkiego.

Dożynki Prezydenckie w Spale

3rd listopad 2014

 

Rolnicy z całego kraju, wspaniałe stroje ludowe, niepowtarzalny ceremoniał dożynkowy, misterne wieńce, prawdziwy folklor, unikalna atmosfera a przede wszystkim udział Prezydenta RP wraz z Małżonką - to Dożynki Prezydenckie w Spale. Tego jednego dnia Spała staje się stolicą Polski. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył Marek Mazur – przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który miał zaszczyt witać Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas inauguracji dożynek. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kaplicy Prezydentów RP a po jej zakończeniu delegacje udały się bryczkami na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie odbył się główny ceremoniał dożynkowy. Impreza jak co roku zgromadziła tysiące gości z całego kraju.

samorząd

Wyróżnienie od Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

3rd listopad 2014

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur otrzymał Honorowe Wyróżnienie FILIA UNIVERSITATIS BENEFACTORIBUS SUIS. Ten prestiżowy tytuł przyznaj społeczność akademicka Piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w podziękowaniu za wieloletnie wspieranie Uczelni w realizacji Jej zadań. Szef łódzkiego Sejmiku od lat wspiera działalność piotrkowskiej uczelni. Pod jego Honorowym Patronatem odbywa się doroczna Wiosna Żaków – piotrkowskie juwenalia. 

Wicepremier z wizytą w regionie

23rd maj 2014

Wicepremier z wizytą w regionie

Janusz Piechociński – Wicepremier i Minister Gospodarki gościł w województwie łódzkim. Odwiedził Brzeziny, Wieluń oraz Złoczew. Rolę gospodarzy pełnili samorządowcy z regionu, z Markiem Mazurem – Przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego na czele.

W Brzezinach Janusz Piechociński wziął udział w konferencji poświęconej 10-leciu Wspólnej Polityki Rolnej w województwie łódzkim oraz w uroczystości podsumowania 20 lat działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przed Sądem Rejonowym w Brzezinach Janusz Piechociński rozmawiał z dziennikarzami, na temat roli sądów w mniejszych miejscowościach. Z Brzezin delegacja udała się do Wielunia, gdzie w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie z samorządowcami. Wicepremier odwiedził także firmę "Wieltom", która jest znanym producentem przyczep a w Złoczewie spotkał się z rolnikami...

 

 

 

Marek Sawicki odwiedził województwo łódzkie

23rd maj 2014

Marek Sawicki odwiedził województwo łódzkie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki przyjechał z wizytą gospodarską do naszego regionu. W Sadkowicach w powiecie rawskim oraz w Szydłowie w gminie Grabica spotkał się z rolnikami.

 

Minister mówił o obecnych problemach rolników, wynikających z trudności sprzedaży i cen mięsa oraz owoców, m.in. jabłek. Podkreślał także korzyści z zawiązywania grup producenckich, podając przy tym wiele pozytywnych przykładów. Marek Sawicki wspomniał również o ogromnych środkach finansowych, pozyskanych w mijającej perspektywie z Unii Europejskiej. Pieniądze to zostały wykorzystane na modernizacje i unowocześnianie gospodarstw oraz produkcji rolnej. Minister bardzo szczegółowo omówił też nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podkreślając szanse dla młodych rolników i nowe możliwości wsparcia infrastruktury na wsi. 

Studenci słuchali o funduszach unijnych

20th kwiecień 2014

Studenci słuchali o funduszach unijnych

Około 300 studentów oraz duża grupa pracowników naukowych piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, wysłuchało wykładu Marka Mazura – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego pt. „Rola samorządu terytorialnego w perspektywie budżetowej 2014 – 2020”.

Prelekcja odbyła się w największej auli UJK w Piotrkowie. Zainteresowanie tematyką funduszy unijnych przerosło wszelkie oczekiwania. Aula została wypełniona po brzegi, a wykład trwał dłużej niż zakładano, ze względu na liczne pytania studentów. Posługując się specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentacją multimedialną, przewodniczący Sejmiku na początku zapoznał studentów z podstawowymi wiadomościami o samorządzie województwa, a następnie skupił się na wykorzystanych przez województwo łódzkie środkach unijnych w poprzednim programowaniu 2007 – 2013. Nakreślił także nowe szanse rozwojowe naszego regionu, w związku z perspektywą finansową na lata 2014 – 2020 z uwzględnieniem środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi. Studenci pytali głównie o kryteria przydziału środków unijnych oraz o możliwości pozyskiwania funduszy UE na zakładanie firm.

zdrowie

Miliony na łódzką onkologię

1st kwiecień 2014

Aż trzy miliony złotych otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi na budowę bunkra, w którym zainstalowany zostanie kolejny, siódmy akcelerator do napromieniania. W przekazaniu symbolicznego czeku uczestniczył Marek Mazur – przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego wspólnie z marszałkiem Witoldem Stępniem i wojewodą Jolantą Chełmińską 

Łódzki "Kopernik" to jedyna placówka w regionie, w której odbywa się leczenie radioterapeutyczne osób z chorobą nowotworową. Teraz szpital zyska dodatkowo nowoczesny system ochrony przed promieniowaniem, który pozwoli na bezpieczną diagnozę i terapię chorób nowotworowych. Symboliczny czek dyrektorowi szpitala Wojciechowi Szrajberowi przekazał Dariusz Krzewina – prezes zarządu PZU Życie SA. Marek Mazur był długoletnim przewodniczącym Rady Społecznej WSS im M. Kopernika w Łodzi. Za jego kadencji łódzka onkologia otrzymała ogromne wsparcie z Samorządu Województwa Łódzkiego i dzisiaj ośrodek onkologiczny w „Koperniku” należy do czołówki w Polsce.

„Grüne Woche 2014” gospodarka, rolnictwo

„Grüne Woche 2014”

30th marzec 2014

„Grüne Woche 2014”

W Berlinie odbyły się największe na świecie targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa „Grüne Woche”. W dniu otwarcia polskie stoisko, na którym wystawiali się także najlepsi producenci żywności z województwa łódzkiego, odwiedzili m.in. Wicepremier Janusz Piechociński oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba. Samorząd województwa łódzkiego reprezentował m.in. Przewodniczący Sejmiku Marek Mazur.

Berlińskie targi promują głównie przysmaki regionalne i artykuły ekologiczne. Impreza jest także okazją do przedstawienia atrakcji turystycznych regionu i zaproszenia turystów do odwiedzenia jego najciekawszych zakątków. W ofercie targów coraz więcej miejsca zajmują nowoczesne usługi świadczone przez rolników (np. wypoczynek i zakupy na wsi) oraz informacje na temat energii odnawialnych. Imprezę każdego roku odwiedzają tysiące zwiedzających z całego świata.

samorząd, gospodarka

Odznaka Honorowa dla „MORATEXU”

18th grudzień 2013

Odznaka Honorowa dla „MORATEXU”

Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" istnieje od 1953 roku. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracownicy oraz zaproszeni goście obchodzili 60-lecie tej jedynej w swoim rodzaju instytucji. Marek Mazur wspólnie z marszałkiem Witoldem Stępniem wręczyli  z tej okazji Instytutowi, Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

 

Głównym celem działalności Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" jest opracowywanie nowoczesnych konstrukcji i technologii włókienniczych wyrobów technicznych oraz ich wdrażanie do praktyki przemysłowej. Od 1999 r. Instytut jest jednostką badawczo-rozwojową nadzorowaną przez ministra spraw wewnętrznych. Cały wysiłek naukowców z „Moratexu” został skierowany na zaspokajanie oczekiwań i wymagań policji, straży pożarnej, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu. Opracowywali oni nowe asortymenty umundurowania, sprzętu i środków ochrony indywidualnej.„Moratex” jest doceniany na targach wynalazców w kraju i za granicą. W listopadzie z Brukseli, gdzie odbyła się 62. Wystawa Wynalazków, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2013, Instytut Technologii Bezpieczeństwa przywiózł aż cztery trofea. Złotymi medalami wyróżniono trzy wynalazki i jeden srebrnym.

Bujny mają nowe centrum sportowe

18th grudzień 2013

Bujny mają nowe centrum sportowe

Nowoczesne Centrum Edukacyjno-Sportowe oddano do użytku w Bujnach w gminie Wola Krzysztoporska w bezpośrednim sąsiedztwie Piotrkowa Trybunalskiego. W uroczystym otwarciu kompleksu uczestniczył Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego. 

 

W skład Centrum Edukacyjno-Sportowego wchodzi pełnowymiarowa hala sportowa, zaplecze socjalne, zaplecze kuchenne za stołówką a także nowoczesne przedszkole. Cała inwestycja kosztowała około 7 mln zł. Nowo wybudowane obiekty zlokalizowane są przy miejscowej szkole podstawowej, przy której od niedawna funkcjonuje także kompleks boisk, wybudowany w ramach programu „Moje boisko – orlik 2012”. Szkoła w Bujnach jest zatem w pełni wyposażona w nowoczesną infrastrukturę sportową. W uroczystościach otwarcia nowego Centrum uczestniczyli także znani sportowcy m.in. Piotr Stępień – wicemistrz olimpijski z Barcelony w zapasach oraz siatkarze Skry Bełchatów z Mariuszem Wlazłym na czele. 

Geotermia Uniejów im. Stanisława Olasa

3rd grudzień 2013

Tłumy mieszkańców, liczne poczty sztandarowe oraz samorządowcy z całego regionu przybyli do Uniejowa by uczcić pamięć zmarłego przed rokiem Stanisława Olasa – wybitnego samorządowca, byłego wicemarszałka Województwa Łódzkiego oraz Posła na Sejm RP. Głównym punktem uroczystości było nadanie Spółce „Geotermia Uniejów” imienia Stanisława Olasa oraz odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

 

W uroczystościach poświęconych Stanisławowi Olasowi wziął m.in. udział Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Dorota Ryl – Wicemarszałek Województwa oraz Paweł Bejda – Wicewojewoda Łódzki. Nie zabrakło radnych Sejmiku: Bożeny Ziemniewicz, Ewy Kralkowskiej, Ireny Nowackiej, Andrzeja Chowisa, Cezarego Krawczyka i Mieczysława Teodorczyka. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po zakończeniu której wszyscy przemaszerowali pod budynek Geotermii Uniejów, gdzie przy asyście orkiestry dętej oraz licznych pocztów sztandarowych i w obecności rodziny śp. Stanisława Olasa, odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. Zgromadzeni na uroczystości, podkreślali ogromny wkład Stanisława Olasa w powstanie i dynamiczny rozwój kompleksu termalnego w Uniejowie, za co m.in. został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Przyjaciela Gminy Uniejów. Nowy patron Geotermii Uniejów otrzymał także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

rolnictwo

10 lat Oddziału Terenowego ARR w Łodzi

29th listopad 2013

Uroczystości z okazji 10.lecia łódzkiego Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego odbyły się w Nowym Adamowie w gminie Aleksandrów Łódzki. Gospodarzem spotkania był Marek Mazur – Dyrektor OT ARR w Łodzi a zarazem Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

 

Na spotkaniu rocznicowym stawiło się wielu znamienitych gości, wśród nich Ryszard Bonisławski – Senator RP, Małgorzata Niemczyk oraz Cezary Olejniczak – Posłowie na Sejm RP, Paweł Bejda – Wicewojewoda Łódzki, a także znani samorządowcy oraz przedstawiciele wszystkich instytucji rolniczych oraz około-rolniczych. Marek Mazur przedstawił krótką historię Oddziału Terenowego ARR w Łodzi a także zaprezentował przegląd krajowych i wspólnotowych mechanizmów realizowanych przez agencję, takich jak: dopłaty do materiału siewnego, kwotowanie produkcji mleka, program „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole” czy dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej. Nie zabrakło także fotografii z licznych działań promocyjnych i informacyjnych, jakie z powodzeniem prowadzi OT ARR w Łodzi (udział w wielu wydarzeniach, lekcje zdrowia, tydzień chleba w szkole, konkursy kulinarne, szkolenia i konferencje). Przy okazji tej uroczystości wręczono wiele odznaczeń oraz wyróżnień. Na zakończenie Jubileuszu 10.lecia OT ARR w Łodzi ze znakomitym programem artystycznym wystąpiły dzieci z piotrkowskiego Przedszkola im. Edmunda Bojanowskiego.

Siatkarki z Fałkowa z Pucharem Przewodniczącego Sejmiku

28th listopad 2013

XII Memoriał im. Marka Antosika odbył się w Sulejowie. W turnieju piłki siatkowej rywalizowały drużyny kobiet i mężczyzn. W uroczystym otwarciu zawodów uczestniczył Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który ufundował puchar dla najlepszej drużyny kobiecej. 

 

Pierwszego dnia Memoriału rywalizację rozpoczęły kobiety. Udział w zawodach wzięły drużyny ze Szczercowa, Fałkowa i Sulejowa. Zawodniczki grały systemem każdy z każdym. Pierwsze miejsce i puchar Przewodniczącego Sejmiku Marka Mazura wywalczyła drużyna z Fałkowa, drugie miejsce zajęły gospodynie z Sulejowa, na trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki ze Szczercowa. Statuetkę najlepiej zapowiadającej się zawodniczki otrzymała – Beata Szczypiorska  FUKS Sulejów. Drugiego dnia do zawodów przystąpili mężczyźni. Udział wzięły drużyny z Czarnocina oraz dwie z Sulejowa: FUKS Sulejów oraz Oldboy FUKS Sulejów. Bezkonkurencyjni okazali się młodsi zawodnicy z FUKS Sulejów. Statuetkę najlepiej zapowiadającego się zawodnika otrzymał Michał Twardowski ze zwycięskiej drużyny. Ideą turnieju jest upamiętnienie Marka Antosika – długoletniego działacza sportowego, przewodniczącego Rady Miejsko-Gminnej ZLZS w Sulejowie i wielkiego miłośnika siatkówki.

sport

Nowy „orlik” w Wiączynie Dolnym

28th listopad 2013

Nowoczesny kompleks sportowy w ramach programu „Moje boisko – orlik 2012” uroczyście otwarto w Wiączynie Dolny w powiecie Łódź Wschód. W uroczystościach uczestniczył Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który na dobry początek wręczył młodzieży komplet piłek.

 

To jeden z ostatnich tego typu obiektów, wybudowanych w ramach popularnego programu, który łączy finansowanie inwestycji z trzech źródeł: jedna trzecia środków pochodzi z dotacji rządowej, pozostałe dwie części z samorządu województwa i gminy. W skład „orlika” wchodzi boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki i koszykówki oraz budynek z szatniami dla zawodników. Całość jest ogrodzona i monitorowana. Z obiektu będą korzystać nie tylko uczniowie miejscowego Gimnazjum im. Władysława Reymonta, przy którym wybudowano „orlika”, ale dzieci i młodzież z całej Gminy Nowosolna. Uroczystości rozpoczęły się przecięciem wstęgi i poświęceniem nowego obiektu. Po zakończeniu zwiedzania kompleksu, w sali gimnastycznej odbył się program artystyczny, przygotowany przez uczniów gimnazjum. Na przyległym do „orlika” boisku rozegrano także mecz piłki nożnej między UKS Wiączyń Dolny a UKS Wiśniowa Góra, który zakończył się remisem 5:5.

sport

Wojewódzkie Halowe Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne LZS

24th listopad 2013

W Moszczenicy zorganizowaliśmy Wojewódzkie Halowe Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne LZS. Uczestniczyło blisko 400 zawodniczek i zawodników z 13 gmin. Zwyciężyła gmina Rozprza.

zdrowie

PET wykryje wczesne stadium nowotworu

24th listopad 2013

Pracownia Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET) została uroczyście otwarta w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. To największa inwestycja onkologiczna w 40-letniej historii placówki. W otwarciu tej supernowoczesnej jednostki diagnostycznej wziął udział Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego i wieloletni szef Rady Społecznej tego największego w regionie szpitala. 

 

Pracownia PET to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda wczesnej diagnostyki nowotworów. Pacjenci z całego województwa będą mogli z niej korzystać już w grudniu. Na wyremontowanie, przystosowanie oraz wyposażenie nowego budynku w szereg skomplikowanych urządzeń wydano 31 mln złotych – 25 proc. środków na ten cel przekazał Samorząd Województwa Łódzkiego, 75 proc. pochodziła z dofinansowania unijnego. PET umożliwia zdiagnozowanie wczesnych stanów nowotworowych, sprawdzenie czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów, bardzo dokładną lokalizację ogniska patologicznego w celu podjęcia specjalistycznej terapii oraz rozpoznanie ognisk nowotworowych w całym ciele. Dzięki diagnostyce PET wykrywalność nowotworów zwiększy się aż do 90 proc. To najnowocześniejsza metoda wczesnego diagnozowania nowotworów na świecie. W trakcie otwarcia PET-a dyrektor szpitala Wojciech Szrajber podkreślił wkład Rady Społecznej, którą przez kilka lat kierował Marek Mazur w rozpoczęcie i przeprowadzenie tej niezwykle ważnej dla pacjentów z województwa łódzkiego inwestycji.

rolnictwo

Rolnictwo energią rozwoju gospodarczego

24th listopad 2013

Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywcze, jako energia rozwoju gospodarczego to jeden z salonów branżowych, odbywających się w ramach Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2013. W panelu wziął udział Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który wraz z licznymi ekspertami dyskutował o perspektywach i kierunkach rozwoju rolnictwa w naszym regionie.

 

Dyskutanci skupili się na kilku obszarach, m.in. na: promocji wysokiej jakości produktów rolnych, polityce rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich w nowej perspektywie finansowej w latach 2014 – 2020, sprzedaży bezpośredniej jako alternatywie dla globalizacji i importowanej żywności, systemie ubezpieczeń w rolnictwie i wielu innych. Szef Sejmiku nawiązywał do strategii Województwa Łódzkiego 2020, gdzie rolnictwo jest uważane za potencjał rozwojowy regionu, które może stać się podstawą do budowania jego przewag konkurencyjnych. W dyskusji panelowej oprócz Marka Mazura wzięli udział m.in. Krystyna Gurbiel – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roman Jagieliński – były wicepremier i minister rolnictwa,  Tomasz Fraszka – Inspektor Wojewódzki Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Artur Ławniczak – Burmistrz Szadku, Andrzej Górczyński – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i in. (rj)